Сабақтың мақсаты:
Білімділік:сын есім түсінік беру.Оқушылардың''Қыс '' тақырыбына байланысты алған
білімдерін жинақтап, толықтыру.
Дамытушылық:сын есімдерді сөйлем ішінде айтым, тез ойлау, сауатты жазуды дағдыландыру,
сөздерді дұрыс байланыстырып,сұрақтарды құрастырып, аудару дағдыларын
қалыптастыру.
Тәрбиелік:оқушылардың мемлекеттік тілге деген құрметін, қоршаған ортаға
сүйіспеншілігін арттыру
Сабақтың
көрнекілігі: интерактивтік тақта, «Қыс» тақырыбына байланысты
суреттер, кестелер, тірек сызбалар, қызықты грамматика суреттері, түрлі-түсті
қарындаштар.
Сабақтың
түрі:жаңа білім беру сабағы.
Сабақта
қолданылатын әдіс-тәсілдер: сын тұрғысынан ойлау
стратегиясы, ойын әдісі, сұрақ-жауап,
аудару, мәнерлеп оқу, суретпен жұмыс.
Пәнаралық
байланыс:әдебиет, орыс тілі, география.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу.
ә) Оқушыларды.
II.Жаңа тақырып:
1.Сабақтың мақсатын, барысын айту;
2.Интерактивтік тақтада жазылған сөйлемдер:
а) Жерде ақ қар жатыр (түр-түсін-цвет);
ә) Бүгін күн суық (сапасын-качество);
б) Мен дәмді тамақ іштім (дәмін-вкус).
Сын
есім дегеніміз не? Сұрақтары: қандай? қай?
Мысалы: әдемі, жаңа, қалың, т.б.
3.
Сөздікпен жұмыс:
аяз – мороз;
қарқала – снежный городок;
шана – санки;
суыту – холодать;
жасау – делать, лепить;
аққала – снеговик;
шаңғы – лыжи;
қалың – терең – глубокий;
сырғанау, тебу – кататься;
қар түйіршілік – снежинка.
а) сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құрастыру;
ә) мұғалім дауыстап оқиды, оқушылар барлығы бірге
дауыстап қайталайды.
4. «Қыс» тақырыбымен байланысты слайдтар
уөрсетіледі,
- Қай жыл мезгілі бейнеленген?
- Қыс.
4. Ой
қозғау.
- «Қыс» деген сөзді айтқанда қандай сөздер ойларына келеді, көздеріңе нені
елестетесіңдер?
5.
Тақтамен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып шығады.
Жыл төрт мезгілге бөлінеді. Олардың бірі – қыс.
Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан. Бізде қыс қараша айынан басталады. Бұл
мезгілде күн суытады, батыстан суық жел соғады. Далада аяз болады. Күн
қысқарып, түн ұзарады.Жиі-жиі қар жауады. Қыста жаңа жыл мейрамы келеді.
7.
Сынып үш топқа бөлінеді.
Iтоп – Мәтінді мәнерлеп оқу, «Қыс» туралы өленді
оқып, сурет салу.
II топ – Мәтінді аудару, сын есімдерді теріп жазу.
III топ – Мәтінге сұрақтар құрастыру.
III. Бекіту.
а) Қызықты грамматика(суретке қарап, тапқан
сөйлемдерді тақтаға жазу).
ә) «Бесжолдық өлең» жинақта.
1-жол-тақырыпты білдіретін бір сөз (зат есім);
2 жол-екі сөз тақырып мазмұнына байланысты(сын
есім);
3-жол-үш сөз тақырып бойынша іс-әрекет (етістік);
4-жол – 3-4 сөзден сөйлем құру;
5-жол-синоним.
б) Терме
диктант. Мұғалім сөздерді оқиды. Оқушылар «Қыс» мезгіліне
байланысты сөздерді теріп жазады.
Жаңбыр, шаңғы, сарғаю, қар, жауу, қарқала, гүл, ақ,
жасыл аққала,қарындаш, аяз, жеміс, достық, сырғанау, шана, шомылу.
IV. Қорытындылау: - Балалр, бүгін сабақта біз нені қайталадық, нені үйрендік, нені ойға
түйдік?
V. Үйге
тапсырма: Жаңа сөздерді жаттау. Кесте бойырша қыс туралы
айту.
|